„Przezorny zawsze ubezpieczony” – tak stare, polskie przysłowie nawołuje do dbania o swój interes, by nie ponosić przykrych konsekwencji swoich wyborów. Maksyma ta powinna zawsze towarzyszyć osobom, które chcą kupić nieruchomość.

Na co zwrócić uwagę kupując nieruchomość od dewelopera?

Przygotowując się do kupna domu czy mieszkania deweloperskiego nie wystarczy wybrać lokalizację i sprawdzić ceny zakupu. Aby bezpiecznie nabyć takie nieruchomości warto przyjrzeć się dokładniej działalności dewelopera, jego poprzednim inwestycjom i terminowości ich ukończenia, a także sytuacji finansowej i renomie, jaką cieszy się na lokalnym rynku. Wsparciem w uzyskaniu takich informacji mogą być fora i grupy osiedlowe, tematyczne czy branżowe.

Niezwykle ważne jest szczegółowe sprawdzenie dokumentacji jaką powinien posiadać deweloper, a więc pozwolenia na budowę i prawa do zagospodarowania terenu. Przyjrzeć się również warto umowie kupna-sprzedaży i temu, czy zostały dopełnione wszystkie wymagane formalności przeniesienia własności.

Nieruchomość z rynku wtórego – jak się zabezpieczyć?

 Aby nie zostać oszukanym, trzeba przede wszystkim zajrzeć do księgi wieczystej nabywanej nieruchomości oraz sprawdzić sytuację majątkową jej właściciela. Na co trzeba zwrócić uwagę?

  • Czy nieruchomość nie jest zadłużona lub nie jest częścią postępowania egzekucyjnego?
  • Czy jej stan techniczny, przeznaczenie i lokalizacja są takie, jak zapisane w księdze wieczystej?
  • Czy ustanowieni są jeszcze jacyś współwłaściciele i jakie mają prawa?
  • Czy na nieruchomości występują jakieś inne ograniczenia prawne, roszczenia i prawa?
  • Czy jest ona obciążona hipoteką?

Zadbanie o odpowiedzi na tych kilka ważnych pytań, pozwoli Ci na dokonanie bezpiecznego zakupu wymarzonej nieruchomości bez przykrych późniejszych niespodzianek.