Znalezienie odpowiedniego lokum jest konieczne, jeżeli chce się w pełni uniezależnić i rozpocząć życie na własny rachunek. Choć wiele osób decyduje się na wynajem, takie rozwiązanie okazuje się mało efektywne, ponieważ mimo ponoszenia wysokich kosztów, w żaden sposób nie zbliża do posiadania własności zapewniającej swobodę decydowania o swoim losie. Optymalnym wyjściem będzie zakup nowego mieszkania. W Pawłowicach szeroki wybór lokali zapewnia firma Grabara Development, od lat działająca w branży deweloperskiej. Dla wielu potencjalnych nabywców problemem jest jednak stosunkowo wysoka cena, jaką trzeba zapłacić. Przekonajmy się, co decyduje o cenach mieszkań.

Co przesądza o cenie mieszkania?

Podstawowymi czynnikami przesądzającymi o kosztach zakupu mieszkania są nakłady potrzebne do zrealizowania inwestycji tego rodzaju. Deweloper musi ponieść wydatki związane z zakupem odpowiedniego terenu, przygotowaniem niezbędnej infrastruktury, a także opracowaniem planów i załatwieniem koniecznych formalności. Budowa oznacza kupowanie drogich materiałów oraz zatrudnianie podwykonawców realizujących poszczególne prace, którzy przy obecnej sytuacji na rynku pracy znajdują się pod znaczną presją ze strony zatrudnianych przez siebie fachowców i dyktują dość wygórowane ceny. Warto też pamiętać, że to na deweloperze spoczywa ryzyko związane z prowadzeniem robót i ewentualnymi niedociągnięciami czy opóźnieniami.

Jakie czynniki są brane pod uwagę przy wyznaczaniu ceny lokalu?

Lokale sprzedawane przez deweloperów są wyceniane w zależności od swego metrażu. Choć z mniejsze lokale trzeba zapłacić mniej, to cena za metr będzie w nich wyższa. Wynika to z faktu, że na mniejszą powierzchnię rozkłada się udział w kosztach wybudowania części wspólnych budynku oraz jego wyposażenia m.in. – klatek schodowych, korytarzy czy wind. Przy wycenie liczy się też poziom wykończenia, atrakcyjność usytuowania mieszkania wewnątrz budynku czy oferowane udogodnienia.