Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy mieszkanie na parterze będzie lepsze od tego na piętrze, czy odwrotnie. Bardzo dużo zależy od indywidualnych preferencji właścicieli. Zanim jednak zdecydujesz się na którąś z opcji, poznaj wady i zalety obu rozwiązań.

Korzyści i wady z mieszkania na parterze

Zakup mieszkania deweloperskiego na parterze będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób starszych, mających problemy z poruszaniem się czy dla rodzin z małymi dziećmi. Krótki odcinek od wejścia do bloku do mieszkania na parterze nie stanowi problemu, zwłaszcza wtedy, gdy winda ulegnie awarii.

Mieszkania na parterze posiadają najczęściej ogródki, które są szczególnie cenione w okresie letnim. Możliwość odpoczynku we własnym ogrodzie dla wielu ludzi jest ogromną zaletą. Jednak trzeba się liczyć z tym, że część takich mieszkań wychodzi na wewnętrzne chodniki i wejścia do bloku lub bezpośrednio na ulicę, więc prywatność jest wtedy mocno ograniczona i trzeba liczyć się z tym, że ktoś może podejrzeć mieszkańców.

Korzyści i wady mieszkania na piętrze

Mieszkanie na najwyższym piętrze wiąże się z większą prywatnością, brakiem sąsiadów z góry, większym nasłonecznieniem, ale też większym odczuciem chłodu w zimie. Wiele inwestycji posiada dodatkowe tarasy czy antresole, z których najczęściej korzystają osoby, mieszkające na najwyższym piętrze. Minusem takiego rozwiązania jest cena, która zazwyczaj jest wyższa niż mieszkań niżej, a także konieczność wchodzenia po schodach, gdy winda ulegnie awarii.

Najlepszą korelacją ceny do użyteczności cechują się więc mieszkania na środkowych piętrach, na które można bez problemu dostać się schodami, są ciepłe w okresie zimowym, zapewniają większą prywatność, tyle że są obwarowane sąsiadami, więc zwiększają ryzyko hałasów.