Zakup mieszkania lub domu to zawsze spory wydatek. Niestety, w wielu przypadkach koszty nie kończą się na wręczeniu ustalonej kwoty sprzedającemu i kosztach aktu notarialnego – kupujący musi jeszcze odłożyć przysłowiowe „parę groszy” na dodatkowe opłaty i podatki, które będzie musiał zapłacić. Co do nich należy?

Podatek PCC

Jednym z wyższych kosztów jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% od wartości kupionej nieruchomości, czyli średnio – kilka tysięcy złotych. Podatek można zapłacić podczas podpisywania aktu notarialnego w kancelarii. Notariusz przyjmie pieniądze i w akcie zobowiąże się poinformować Urząd Skarbowy o transakcji, a także przekaże w imieniu kupującego pieniądze. Warto pamiętać o jednej rzeczy: zakup mieszkania developerskiego nie jest objęty podatkiem PCC! Jego opłata jest obowiązkowa tylko w przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego.

Założenie księgi wieczystej

W przypadku większości nieruchomości z rynku wtórnego księgi wieczystej nie trzeba zakładać — prawdopodobnie zrobiono to już dawno temu. Kupując mieszkanie od developera, trzeba się liczyć z tym obowiązkiem. Założenie księgi to koszt kolejnych kilkuset złotych. Podczas wpisywania nieruchomości do ksiąg wieczystych, podobnie jak przy opłacaniu podatku PCC, można skorzystać z pośrednictwa notariusza.

Pozostałe wydatki

Po zakupie nieruchomości warto zdecydować się na jej ubezpieczenie (w przypadku zakupu na kredyt jest ono obowiązkowe). Trzeba też zgłosić się do Urzędu Miasta właściwego dla danej nieruchomości, aby określił on wysokość podatku od niej, płatnego co rok. Jeśli nieruchomość wymaga remontu lub urządzenia, musisz liczyć się z kolejnymi kosztami.