Zakup mieszkania to wciąż jeden z najlepszych pomysłów na bezpieczną inwestycję. Wbrew zapowiadanemu od lat „pęknięciu bańki w nieruchomościach”, ceny mieszkań i domów wciąż rosną. Nieruchomość można wynająć i cieszyć się regularnym dochodem pasywnym, a w przyszłości – przekazać dzieciom. Kiedy zakup mieszkania na wynajem to dobry pomysł?

O czym należy pamiętać?

Inwestycja opłaca się, kiedy przynosi odpowiedni zwrot. Dlatego szukając mieszkania na wynajem, należy skupić się na lokalizacjach, w których stosunkowo łatwo będzie można znaleźć najemcę. Mówiąc prościej, jak najkrócej musi stać ono puste. Długookresowo chętnie wynajmowane są nowe mieszkania deweloperskie w miastach i ich okolicach. I nic w tym dziwnego – to właśnie większe miasta przyciągają nowych mieszkańców, oferując im pracę. Dlaczego warto postawić na rynek pierwotny? Z wielu względów. Przede wszystkim lokale znajdują się na nowych, zadbanych osiedlach, prezentują się bardziej prestiżowo, mają przemyślany rozkład i przyjazną mieszkańcom, zieloną okolicę. Po zakupie w stanie deweloperskim wymagają w zasadzie wykończenia, a nie gruntownego remontu z wymianą okien i instalacji. Kupujący nie musi płacić też podatku PCC, a to odczuwalna oszczędność.

Z kredytem, czy bez?

Zakup mieszkania na wynajem jest o wiele lepszą opcją na inwestycję niż trzymanie gotówki na lokacie czy koncie oszczędnościowym – zwłaszcza w dobie szalejącej inflacji. Czy na taką inwestycję warto wziąć kredyt? To zależy od wielu czynników. Bardzo upraszczając całą sytuację, kredyt może być dobrym pomysłem, gdy mamy pewność, że mieszkanie łatwo będzie wynająć, najemcy „spłacą go”, a właściciel na mieszkaniu będzie zarabiał, a nie tracił. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że ratę do banku będzie trzeba zapłacić, czy będzie najemca, czy też nie – warto więc mieć trochę oszczędności. Kredyt jest zdecydowanie złym pomysłem w sytuacji, gdy bez najemcy mieszkania nie bylibyśmy w stanie go spłacać, lub też najem ledwo starcza na ratę (która może wzrosnąć) i amortyzację mieszkania (naprawy, podatek od najmu itp.).