Może się wydawać, że osoba kupująca nowe mieszkanie, nie musi specjalnie zastanawiać się nad różnicami pomiędzy lokalami z rynku pierwotnego i wtórnego. Oba typy mieszkań zazwyczaj trzeba wyremontować, umowy przy obu rodzajach lokali i tak podpisuje się u notariusza. Jednak to, czy mieszkanie kupujesz na rynku pierwotnym, czy wtórnym niesie za sobą szereg konsekwencji. Jakich? O tym opowiadamy w poniższym wpisie.

Remont mieszkania

Musisz liczyć się z tym, że remont mieszkania z rynku wtórnego będzie o wiele droższy, niż tego z rynku pierwotnego. W starszych mieszkaniach zazwyczaj trzeba powymieniać wszystkie instalacje, czasami burzyć ściany, lub sporo napracować się, by były proste i gładkie. Nowe mieszkania z kolei są prawie gotowe do urządzania, wymagają o wiele mniej pracy, a co za tym idzie, pochłaniają mniej kosztów.

Podatek PCC

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych, w wysokości 2% wartości lokalu). To dodatkowe kilka tysięcy do wydania. Podatku PCC nie zapłacisz z kolei, kupując mieszkanie od developera.

Otoczenie budynku

Bloki budowane kilkadziesiąt lat temu często stawiano stosunkowo blisko siebie. Nikt nie myślał wtedy o przestronnych parkingach, wydzieleniu miejsc na place zabaw dla dzieci, czy roślinności komponującej się ze stylem zabudowy. Wybierając stare mieszkanie w centrum miasta, musisz liczyć się z codziennymi problemami z zaparkowaniem blisko swojej klatki schodowej. Nowe osiedla są projektowane tak, by ich mieszkańcy mieli do dyspozycji garaże lub chociaż miejsca parkingowe.

Wielkość okien

Dawniej, gdy przez nieszczelne okna uciekało z domu wiele ciepła, w blokach i kamienicach projektowano je w niewielkich rozmiarach. Dlatego lokale z rynku wtórnego często sprawiają wrażenie ciemnych. W nowych inwestycjach stawia się na energooszczędne okna i solidne doświetlenie pomieszczeń. Okna od podłogi do sufitu dodają też wnętrzom nowoczesnego charakteru.